Online Alışveriş Yapanlar, Dikkat!

Online Alışveriş
  Selam arkadaşlar,
İnanılmaz bir koşturma halindeyim... İşlerimin yoğunluğu dolayısıyla yazı yazamıyorum. Bunun için sizlerden özür diliyorum. En kısa zamanda yazılarımla karşınızda olmaya devam edeceğim :)
  Online alıveriş günden güne yaygınlaşıyor... Özellikle benim gibi vakit sıkıntısı yaşayanlar online alışverişe yöneliyor. Bakalım Bilelim Blogunun sahibi Ekrem Bey bizlere bugün, günlük hayatın yoğun temposunda alışveriş yapmaya fırsat bulamayanlar ya da yaşadığı şehirde aradığı ürünleri bulamayanlar için bulunmaz nimet olan online alışveriş hakkında bilgiler verecek. Kendisine Bloguma konuk yazar olduğu ve bu faydalı bilgileri aktardığı için teşekkür ediyorum, sözü kendisine bırakıyorum :)

   Herkese merhaba diyerek söze başlamak istiyorum. Öncelikle Kızsal Şeyler Blogunun sahibi Tuğba hanıma, bana böyle bir imkan verdiği için çok teşekkür ederim. İlk defa bir siteye konuk yazar olmanın tadını, böylesine güzel bir blogda yaşayacağım için ayrıca daha bir mutluyum. Kısaca kendimden bahsetmem gerekirse  Bakalım Bilelim adlı sitenin sahibiyim. Hani Mahsun'un filmlerinde, yazan-yöneten Mahsun KIRMIZIGÜL diye replik geçer ya işte www.bakalimbilelim.com sitesini de yazan ve yöneten benim :) Web sitemde, altın yatırımı ve KPSS memurluk konuları başta olmak üzere teknoloji, hane halkı ekonomisi ve diğer konularda da bilgi veren, yol gösteren, uyaran, uyandıran yazılar yazmaya çalışıyorum. Şimdi de online alışverişler konusunda dikkat etmemiz gereken noktaları aktarmaya çalışacağım sizlere.

  Online alışveriş dünyası o kadar hızlıca gelişiyor ki internet ortamında yapılan yıllık alışveriş rakamları katlanarak artıyor. Elektrik-elektronikten giyime, yapı marketten kozmetiğe varana kadar sayısız alanda alışverişler gerçekleştiriyoruz sanal ortamda.
Online alışveriş sayesinde elde ettiğimiz avantajlara bakacak olursak;

•Daha fazla seçenek ile baş başa kaldığımız için istediğimiz ürünü bulabilmek,
•Online alışveriş sitelerinde kredi kartı ile alışveriş imkanı sayesinde hem elimizdeki nakdi korumak hem de taksitli alışveriş imkanı elde etmek,
Oturduğumuz yerden istediğimiz anda istediğimiz ürünü satın alabilmek,
•Online alışveriş sektöründe yer alan firmaların rekabetleri sayesinde oluşan kampanyalardan faydalanabilmek ve daha sayamadığımız birçok fayda olmak üzere bunları sıralayabiliriz...
Online Shopping
Peki, sayısızca getirisi olan bu online alışveriş dünyasının götürüsü de var mı? Dikkatli olmamız gereken durumlar söz konusu mudur? Bir de bu açıdan bakalım olaya.
Online alışveriş sektöründeki pasta o kadar büyük ki sektöre girişin kolaylığını da eklediğimizde, çok sayıda firma ve satıcı ortaya çıkıyor. Çok sayıda firma olunca haliyle rekabet de artıyor. Bazen bu rekabet, fiyat farklılıkları bakımından çok saçma boyutlara geliyor. 500tl'lik bir ürün 100tl'ye satılır oluyor. Peki bunun adı rekabet mi? Koskoca bir hayır. Dolandırıcılık çanlarının çalmaya başladığını gösteren bir durumdur bu.
Sizlere özellikle iki sektör üzerinden konuyu örneklendirmek istiyorum. Bu vereceğim sektörler bana göre en dikkat edilmesi gerekenler...

Cep Telefonu Piyasası:
Cep telefonu teknolojisinin çok ama çok hızlı bir şekilde sürekli değişim gösterdiğini hepimiz biliyoruz. Haliyle sektörde dolaşan para miktarı fazla oluyor. Para nerede fazla dönüyorsa taklit mal satışı da orada daha fazla ortaya çıkıyor. Bu sebeple online alışveriş yoluyla cep telefonu alırken çok dikkatli olmalısınız. Bir anda elinizdeki parayı 40-50 tl maliyetli bir hurda için vermiş olabilirsiniz. Yüksek fiyat farklılıklarına şüpheyle yaklaşın. Diğer sitelerdeki fiyatlar ile kıyas yapın. Ve en sağlıklı yöntem olarak kesinlikle bilinen online alışveriş firmalarından alışveriş yapın.
Bu konudaki firma tavsiyelerimi;
 1.Hepsiburada
2.Hızlıal
3.Gold
4.Kliksa
5.Bimeks olarak sıralayabilirim.
Alışveriş

 Kozmetik ürün piyasası:
İşte bir iştahlı piyasa daha... Yıllar geçtikçe hem kadınlar hem erkekler, estetiğe, güzelliğe, cilt bakımına daha çok önem vermeye başladı. Haliyle bu önem, kozmetik ürünlere talebi de doğrudan arttırdı. Kozmetik ürünlere olan ilginin büyük ve sürekli oluşu, piyasada dolaşan parasal hacmin de yüksek oluşu dolandırıcıların dikkatini çekiyor. Üstte örnek olarak verdiğimiz cep telefonu piyasasına göre çok daha tehlikeli bir durumda bu piyasa. Çünkü satılan taklit ürünler sadece para kaybına değil, sağlığımızı kaybetmemize de neden olabiliyor. Parfümlerden makyaj malzemelerine, cilt bakım kremlerinden saç bakım ürünlerine varana kadar birçok alanda taklit mal satışı yaygın bir şekilde gerçekleşiyor. Taklit mal pazarı konusunda bu haberi özenle okumanızı tavsiye ediyorum. Bu konuda "nelere dikkat etmeliyiz" derseniz; yine adını duyurmuş kozmetik firmalarını tercih edebiliriz. Olabildiğince aynı yerlerden alışveriş yapmalıyız. Ucuz gördüğümüz ürünlere şüpheyle yaklaşmalıyız. Yeni kurulmuş sitelerden alışveriş yapmadan önce araştırma yapmalıyız.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Destekleriniz için hepinizi Web Siteme de beklerim, Hoşça kalın...

39 yorum:

 1. online alışveriş çok sevdiğim ve sık sık yaptığım bir şey bazı siteleri seviyorum bazılarını sevmiyorum ama giderek gelişiyor ..

  YanıtlaSil
 2. Ben de yüksek fiyat farkı varsa durup biraz daha düşünürüm... Sahtekarlıklara pirim vermemek gerek...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En doğrusunu yapıyorsunuz. Hatta elektronik ürün alışverişlerinde 3- köklü firmayı kıyas yaparak alışveriş yaparsanız en uygun fiyatı da bulup faydanızı maksimize edebilirsiniz

   Sil
 3. resmen artık gezeren alışverişi bırakmıs durumdayız online alışveriş hayatımın merkezinde :)

  YanıtlaSil
 4. ben de tüm alışverişlerimi internetten yapıyorum desem yeridir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnternetten alışveriş yapmak gerçekten de çok güzel. Lakin yazıda da belirttiğim gibi güvenli alışveriş sitelerinde alışveriş yapmak lazım. neticede kart bilgilerimizi girip alışveriş yapıyoruz.

   Sil
 5. Ben hala biraz geri plan da duruyorum tanıdıklarımdan kim ne aldıysa ekranda gördüklerinin aynısı değil di. El emekleri dışında giysi ayakkabı makyaj malzemesin de cesaret edemiyoruz.Sizlerin doğru yönlendirmeleri sayesin de bazı şeylere cesaret geliyor ancak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen güvenli firmalarda bile sıkıntılı durumlar oluşabiliyor. Burda güvenli alışveriş firmalarının avantajı; muhatap bulabilme, iade edebilme, değişim gibi konularda öne cıkıyor.

   Sil
 6. Ben hala biraz geri plan da duruyorum tanıdıklarımdan kim ne aldıysa ekranda gördüklerinin aynısı değil di. El emekleri dışında giysi ayakkabı makyaj malzemesin de cesaret edemiyoruz.Sizlerin doğru yönlendirmeleri sayesin de bazı şeylere cesaret geliyor ancak.

  YanıtlaSil
 7. Online alışverişe pek alışamadım nedense.Elimle dokunmadan ,denemeden alamıyorum bazı şeyleri.Online alışveriş yapanların çok dikkatli olması gerekiyor bu zamanda .
  Faydalı bir yazı olmuş.Kaleminize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tşk ederiz. Online alışveriş ticaretin kaçınılmaz noktasıdır. Alışın ama dikkatli şekilde hareket ederek.

   Sil
 8. Online alışveriş artık bizim için olmazsa olmazlardan..

  YanıtlaSil
 9. çorap bil aladığım oluyor :) online alışveirş olmasa ne yapardım diye düşünürüm hep..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte bir örnek. Hakikaten çorabımızı bile online alışveriş yoluyla alıyoruz. Bu internetten alışverişin geldiği noktadır. Online alışveriş dikkatli olunursa her daim güzeldir.

   Sil
 10. Bu önemli yazıyı yazan Ekrem Bey'e ve paylaşan Tuğba Hanım'a çok teşekkürler :) Ünlü kozmetik markalarının taklitlerinin internette daha kolay pazarlandığını farkettiğimden beri önce firmanın kendi sitesine gidip bakıyorum ürün kabı aynı mı kodu numarası vb. örtüşüyor mu diye. İnternetin nimetleri bol olduğu kadar dolandırıcısı da bol ne yazık ki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konudaki dikkatiniz için sizi örnek gösteriyorum ve tebrik ediyorum.

   Sil
 11. Çok faydalı bir konu olmuş cnm ;) Tşkler...

  YanıtlaSil
 12. çok güzel bilgilendirici bir yazı yazmssınız.


  http://microsoftteknolojileri.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 13. Hepimiz zaman zaman online alışveriş yapmak zorunda kalıyoruz.Alışverişte daha dikkatli olmalıyız.,Nelere dikkat etmemiz gerektiğini yazmışsınız,yazınız için çok teşekkürler,

  YanıtlaSil
 14. Özellikle vakti olmayanlar için online alışveriş büyük kolaylık ama ben kendi özelimde gene de sıcak bakamıyorum.Çok tanınmış firmalarla bile serviste, geri dönüşte sorunlar yaşanırken, gözümle gördüklerimi almayı tercih ediyorum :) Paylaşım için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kimse size haksızsınız diyemez lakin özellikle cep telefonu, bilgisayar vs. gibi ürünlerde çok büyük fiyat farklılıkları var. Paramızı verimli kullanmak adına online alışverişi tercih etmekten kaçmamalıyız. Tabi belli kriterler çerçevesinde...

   Sil
 15. Ben de online alışverişi çok sevmeyenlerdenim.

  YanıtlaSil
 16. alacağım ürün her ne olursa olsun ona dokunmalıyım ben:))online alışverişi çok sevmesem de mecburen yapıyorum,küçük ve kısıtlı imkanları olan bir yerde yaşadığım için..

  YanıtlaSil
 17. Özellikle çocuklar için farklı kaliteli bloklar ahsap oyuncakları hep internetten alıyorum çünkü bu tarz şeyleri pek gezerek bulamıyorum hem kaliteli oluyor hem taksit ve böylelikle kuzucuklarima en iyi oyuncakları almış oluyorum.internetten alış verisi bende seviyorum sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece oyuncak üzerine açılmış alışveriş merkezleri/mağazalar dışında bulmanız mümkün değil dediğiniz gibi. İnternet ise bu bağlamda imdadımıza yetişiyor.

   Sil
 18. onlıne alısverıse alısıyoruz yavas yavas

  YanıtlaSil
 19. Ben de yerimden kalkmadan alışverişe bayılıyorum :)

  YanıtlaSil
 20. Çok zorda kalmadıkça görerek almayı tercih edenlerdenim :)

  YanıtlaSil
 21. Online alişveriş sitelerinde çok güzel ve uygun fiyatlı şeyler oluyor. Ben her iki şekildede alışveriş yapıyorum. Görerek almak yorucu oluyor , online alışveriştede bazı aksilikler çıkabiliyor. Sağlam sitelerse sorunsuz. :)

  YanıtlaSil
 22. Tabii dikkatli olmak lazım.
  Yeni bir site ise, arama motorlarından aratıp, şikayet olup olmadığını ve varsa daha önce alışveriş yapanların yorumlarını okuyorum mutlaka :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir yöntem... güvenlik sertifikası, şifreleme sistemleri var mı bakmak lazım... büyüük fiyat farkı olması durumunda şüphelenmek lazım

   Sil
 23. tatlım nerelerdesin ne zamandır yazmıyorsun ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam canım öyle yoğun ki işlerim fırsat bulamadım yazı girmeye instagramda bile yeterince paylaşım yapamıyorum. En kısa zamanda döneceğim :)

   Sil
 24. Tuğbacığım merhaba,
  Ben nam-ı diğer Masal Yıldızı :)
  Buralara tekrar döndüm. Görüşmeyeli umarım her şey yolundadır.
  Öpüyorum canım, sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımm hoş geldin ben iyiyim biraz yoğun tempoda gidiyor hayat, ya sen nasılsın? İyi ki döndün senin o güzel yazılarını özlemiştik. Sevgilerimle öptüm ♥

   Sil
 25. Online alışverişi aile olarak çok yapıyoruz diyebilirim.. şu ana kadar kötü bir şeyle karşılaşmadık... Yurtdışında yaşıyorum burada da bir kaç siteyi kullanıyoruz.....
  çok bilgilendirici bir yazı olmuş... teşekkürler... sevgiler:)

  YanıtlaSil
 26. online alışveriş yapacağım zaman mutlaka tüm siteleri araştırıyorum.genelde bilindikleri tercih ediyorum ama en uygun fiyatlı ve yorumlu olanları da inceliyorum.bugün kızımın doğum günü için hiç bilmediğim 2 siteden alışverişyaptım. biri hemen aynı gün kargoya verilmiş. bakalım 2sinden nasıl bir deneyim ortaya çıkacak:D

  YanıtlaSil
 27. Farklı ve dikkat çekici bir yazı olmuş ve tavsiye tespitleri de bence cok dogru :)

  YanıtlaSil

Yorumlarınız beni çok mutlu edecek :)
Cevapları takip etmek için lütfen Beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyin.

Responsive Blogger Tema Tasarım :SosyalMedyaKafe.Com
Kızsal Şeyler Copyright © 2016 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.