Konuk Yazar Köşesi okuruz.net: Hayata Bir Dur Deyin...

Hayata Dur Deyin
Merhaba,
Konuk yazar köşemize hoşgeldiniz... okuruz.net sitesinin sahibi bloğumda yayınlamam için zihin yorgunluğu ile ilgili güzel bir yazı hazırlamış.
Bloguma konuk olduğu için kendisine çok teşekkür ediyorum ve lafı daha fazla uzatmadan yazıya geçiyorum...

 Son yılların en büyük sorunu "zihin yorgunluğu"... Modern şehir hayatı bize hızlı olmayı, her yerde kısa kalmayı, çok kişiyle görüşüp içselleşmeden yüzeysel konuşmayı, her yere yetişmeyi ama hiç bir yerde olmamayı öğretti.

  Özellikle bu durum kadın için daha yorucu bir hal alıyor. Daha sabah kahvaltıda akşam ne pişireceğini, evinin temizliğini, çocuğun okulunu, bu trafikte gidilecek işi, arkadaşa ayrılacak zamanı düşünürken günler yetmez oldu. Her konuda fikrim olsun, en güzel ev benim olsun, en tarz ben olayım derken, her şeyi aynı anda yapma telaşı içinde, aslında  hiçbir şeye tam odaklanmadan yorulduk durduk.

  Bu yorgunlukla başa çıkmak için hayatı biraz yavaşlatmak gerekiyor. Gün içinde yapacaklarımızın sayısını azaltmak,  yani tek bir şeye odaklanmak gerekiyor. Mesela bir arkadaşla kahve içmeyi planladıysak ruhumuzla bedenimizle orda olmalı güzel bir sohbetin ardından kalkmalıyız. Oradan başka arkadaşla yemek yer, oradan da başka bir aktivite yaparsak, elimizde kalan yorucu bir gün ve yorgun bir zihin olacaktır. Ve de günün sonunda söyleyeceğimiz tek şey: "Aslında pek bir şey yapmadım ama kendimi çok yorgun hissediyorum..." cümlesinden başka bir şey değildir.
  Bu hayatta hepimiz şu ya da bu şekilde yaşıyoruz; fakat önemli olan hayatı daha zevkli ve anlamlı kılmak. Bunun için de kendimize zaman ayırmalı, yaşamımızı renklendirmek için hobiler edinmeliyiz. Uğraşlarımız kendimize olan saygımızı ve saygınlığımızı arttırdığı gibi zihnimizi boşaltmamıza yardımcı olacaktır.

  Ve son olarak daha kaliteli bir yaşam için size tavsiyem: "Anda kalın, anı yaşayın, anı yaşatın..."

8 yorum:

 1. Hayatı yavaşlatmak deyince Ayşe Arman'ın 2-3 yıl önce Hürriyet Gazetesi'nde yazdıkları geldi aklıma.
  Kaleminize sağlık
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler öncelikle sayın site sahibine bu köşeyi bize ayırdığı için. Hayat hızla akıp giderken ne kendimize ne sevfiklerimize ayıracak bir kaç dakikamız olmuyor malesef.okuyanada okutanada derin saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konuk olduğunuz için ben teşekkür ediyorum gerçekten güzel bir yazı hazırlamışsınız her zaman beklerim :)

   Sil
 3. Katıldığım bir seminerde; işlerinizi planlayın. Paranızın bir kısmını sizi yoran işleri halletmesi için bir yardımcıya verin. Olmuyorsa işbirliği yapacağınız birisiyle anlaşın.
  "O zaman kendinize zaman ayırır; hayatı farkedersiniz." denilmişti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel taktik ama önce para lazım tabiki :)

   Sil
 4. ben de hemen hemen hiçbir şey yapmadan yorulanlardanım , yazdıklarınızı dikkate alacağım .

  YanıtlaSil
 5. Bloğumda paylaşacaktım fakat blgda paylaşma linkini göremedim.Kaldırmışsınız galiba :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çekilişten mi bahsediyorsunuz anlayamadım?

   Sil

Yorumlarınız beni çok mutlu edecek :)
Cevapları takip etmek için lütfen Beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyin.

Responsive Blogger Tema Tasarım :SosyalMedyaKafe.Com
Kızsal Şeyler Copyright © 2016 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.