Google'da Üst Sıralara Çıkmanın Yollarından Biri: Seo Nedir?

Seo
 Merhaba Kızsal Şeyler takipçileri, okurları, ve ziyaretçiler hepiniz konumuza hoş geldiniz. Beni tanıyanınız da var tanımayanınız da var. Benim kim olduğumu öğrenmek için siteme ziyaretiniz yeterli olacaktır. Burada bahsetmek istemiyorum çünkü yazdığım konu oldukça uzun olacaktır. Konumuzda SEO'yu anlatacağım diyorum ama bir konu ile bitmeyecek bi mevzu bu seo dediğimiz meret :) Fazla cıvımadan hemen konumuza geçiyorum.

Seo Nedir?
 Arama motorlarında(Google, Bing, Yandex gibi) sitenizin yada sayfanızın bu gibi arama motorlarında en üst sıralara çıkmasına yönelik yapılan çalışmaların tamamına biz seo deriz. SEO "Search Engine Optimization" ingilizce kelimelerin baş harflerinden meydana gelmiş bir kısaltmadır. Türkçe de karşlığı ise Arama Motoru Optimizasyonu'dur. Bu seo sayesinde sitenizde bulunan bilgiler, yazılar, haberler çeşitli kitlelere ulaşabilmesini sağlanmaktadır.

 Google da üst sıralarda listelenmek en iyi reklamlardan birisidir. Tabi bunu hiç bir şey yapmadan elde etmeniz mümkün değildir. Seo çalışması yapılmadığı taktirde sitenizin üst sıralarda çıkması için ciddi reklam maliyetlerini beraberinde getirmektedir.

Yapılan çalışmaların yapısı, zamanı, uygulama biçimi ve sayısı gibi kavramların çeşitlilik arz etmesi sitenin doğal ve kalıcı yükselmesini sağlayacaktır.

 İnternet dünyasında şuan ki durum bakılacak olursa, binlerce hatta milyonlarca internet sitesi mevcuttur. Ama önemli olan nokta bunların kaçının bilinirliğidir. Bununla ilgili kimse net bir cevap veremez işte.

  İnternet sitesi ve internet sayfalarını geliştirmekte SEO etkili bir yöntemdir. Geniş kitlelere ulaşmak ve kendini tanıtmak elbette bir takım çalışmalar gerektirir. SEO çalışmaları internet sayfasındaki içeriğin ve sayfaların düzenlenmesinde en yararlı olanlar arasındadır. Özgün içerikler, yeni bilgiler ve çeşit olarak zenginlik katmamızı sağlayan bir takım Seo uygulamaları vardır. İnternet sayfasının geniş ve özgün içeriği arama motorlarının en çok dikkat ettiği olgulardır. Bunu asla unutmamak gerekir.

 "Seo çalışmalarının, bir siteye faydası nedir?" diye sorarsanız verilebilecek en güzel cevap aslında Tanınmayan kimseler olma durumundan ışığa doğru yol almak denilebilir.

 Sosyal medyanın günümüzde aşırı şekilde gelişmesiyle, seo’nun papucu yavaş yavaş dama atılırken Google’ın son yaptığı hamle ile seo ve sosyal medya hala çekişmesini sürdürüyor, en azından durum Google için hala böyle. Büyük kurumların stratejileri ziyaretçiyi paralı reklamlar veya arama motorlarından bulmak daha sonra sosyal medya yardımıyla müşteriyi takipçi haline getirmektir. Birçok blog yazarı arkadaşlarımda sosyal medya üzerinden çok fazla destek alıyor. Facebook, twitter vb sayamadığım birçok paylaşım siteleri gibi. Dolayısıyla Seo, çok önem vermemiz gereken bir konu, önümüzde ki yıllarda da bu böyle olacak. Google’ın son güncellemesinden önce en kaliteli backlinkleri alan , Google’da en tepeye oturuyordu.

Not: Bir websitesine ve makaleye başlamadan önce mutlaka bir kelime analizi yapılmalı, doğru anahtar kelime tespit edilmeli ve bu anahtar kelime üzerine çalışma yapılmalıdır.

 Yanlız şunu da söylemeden edemeyeceğim: İnternet üzerinde ki projenizin başarısı Google’a bağlıysa şunu aklınızdan çıkartmayın: Google’a bir yazılım gözüyle bakmayı ne zaman bırakırsanız , ozaman başarılı olursunuz. Google, Dünya üzerinde ki hiç bir yazılıma benzemez. Mühendisleri sürekli Google’ı geliştirir. Google’ın amacı insanlık yararını sağlamaktır. Arama Motoru olarak bunu , kullanıcıyı doğru bilgiye götürmekle yapar. Bu yüzden aşağı da ki kurallara uymadan önce, makalenizin gerçekten insanlara yarar sağlayacağından emin olun. Çünkü Google sadece aşağıda ki verilerle ilgilenmiyor. Bundan daha önce ki verileri alıyor, değerlendiriyor ve bu verilerle karşılaştırıyor.

Mesela aşağı daki maddelerden biri şöyle :” İçerik En Az 300 Kelime Olmalıdır.” Google çok kapsamlı araştırmalar yaptıktan sonra yararlı bir makalenin en az 300 kelime olabileceğini hesaplamıştır yada bir ziyaretçi, sitede 3 dakikadan az kalıyorsa Google’ın düşüncesi “ Ziyaretçi bu siteden yararlanamamıştır “ oluyor. Oyüzden ilk dikkat etmeniz gereken şey makalenin gerçekten yararlı olmasıdır. Önce ziyaretçiyi memnun edeceksiniz daha sonra Google’ı.

Başlık Kısmı
Başlık kısmı birçok kişinin eklediği kısımdır ve başlık kısmında anahtar kelimeler içermelidir. Dikkat etmeniz gereken kurallardan bir tanesi de başlık en az 3 kelimeden oluşmalıdır. Kesinlikle ve kesinlikle 66 karakterden fazla olmamalıdır.

Bağlantılar ( Url Kısmı )
Paylaşılan başlık Url'si anahtar kelimeyi içermelidir. Tüm URL'ler ingilizce karakterler içermektedir.

Meta Kısmı
Açıklama bölümüde aynı şekilde anahtar kelimeyi kesinlikle içermelidir. En fazla 160 karakterden oluşmalıdır ve anahtar kelime ile başlamalıdır. Son olarak da etiketlerde anahtar kelimeyi barındırmalısınız.

Makale içi Başlık Kısmı
 H1, H2, H3, Etiketleri kesinlikle kullanılmalıdır. Etiketlerde anahtar kelime bulunmak zorundadır.

İçerik Kısmı
İçerikde bulunan yazı en az 300 kelime Olmalıdır. Paylaştığınız konuda anahtar kelime içeriğin ilk 50-100 kelime arasında bulunmalıdır.
İçeriğin Görsellerinden En Az 1’inin Alt Etiketi Anahtar Kelime Olmalıdır
Anahtar Kelime Kalın, İtalik ve Altı çizili olarak İçerikte Yer Almalıdır.
İçerikte Anahtar Kelime ile Linklenen Bir Giriş birde Çıkış Linki Olmalıdır.
Anahtar Kelime İçeriğin Son 50-100 Kelimesi Arasında Bulunmalıdır.

 Konumuzun sonuna geldik, burada deyinmek istediğim bir not var. Bunu vurgulamak istedim.
 Lütfen konunun tamamını okuyup öyle değerlendirme yapınız. Sadece başlıkları yapıp sonra benim bloğumda bunları yaptım ama olmadı demeyin...! Çünkü makaleyi tam manasıyla okumadınız. Konuyu tam manasıyla anlayabilmeniz için baştan sona harf harf okumanız gereklidir.

Sorularınızı yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz.

Okuduğunuz için Teşekkürler
Blog Yeni Bilge

25 yorum:

 1. kısa zamanda çabuk büyüeyeceğinizden eminim ben sitenizi gayet başarılı buldum.

  YanıtlaSil
 2. ben kısa zamanda çabuk büyeyeceğinizden şüphem yok gayet başarılı buldum bloğunuzu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok çok teşekkür ederim elimden geleni yapıyorum bol bol vakit ayırmak çok önemli bu işte :)

   Sil
 3. Kalemine sağlık. Çoğu kişinin atlatığı ama dikkat edildiğinde getirisi çok olan bir konuya değinmişsin..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet teknik konuları Blog Yeni Bilge arkadaşımız zaman zaman paylaşacak ve dikkat edildiğinde bloglarımız tanınır bloglar arasına yerleşecek. Umarım faydalı olmuştur :)

   Sil
 4. şimdi sizin bu konuda bilginiz var pekii h1 h2 h3 etiketlerinin en olduğunu ben gibi bilmeyen bir çok insan da vardır ki bundan da eminim çokk uzunn yazılarda okuyucuyu sıkıyor beni sıkıyor en azından yani işte bilemiyoruz napcen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Funda Öztkn;

   Öncelikle seo'yu tek bir konuda anlatmak imkansızdır. Seo başlı başına tüm konuları ele alır ve Püf noktaları çok yüksek olduğu için incelikli şekillerde anlattım.. Yanlış yapılması durumlarında kötü şeylere yol açabilir bu nedenle noktasından virgülüne kadar anlatmak gerekiyor.

   H1, H2, H3 tagları kısaca sizlerin google üzerindeki yerinizi belirler. H1 en önemlisidir ve 1 tane olması gerekir. H2 Max 3 adet H3 ise max 4 adet olmak zorundadır. H tagları konu paylaşırken eklenilecek bir durum değildir. Tamamiyle kod arkasından yapılan ve kodlanan bir kod biçimidir.

   Sil
 5. ne güzel bilgiler vermişsin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler Blog Yeni Bilge'nin yazıları bunlar çok şey öğreniyorum ondan :)

   Sil
 6. Benim gibi yeni bloggerlar için çok faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık uygulamaya çalışacağım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uygularsan gerçekten çok faydasını görürsün. Ben de blog yeni bilgeden öğreniyorum

   Sil
 7. Çok güzel bilgiler. Paylaşım için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim canım yorumunu esirgemediğin için ♥

   Sil
 8. Faydalı bir yazı, elinize sağlık. Ayrıca sayfa başına dön kediciği ğek tatlı (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim ben de çok beğenerek ekledim onu :) Blog Yeni Bilge blogger seo ve bilgisayar konusunda çok usta sağolsun bizlere güzel bilgiler aktarıyor :)

   Sil
 9. Bilmeyenler için çok faydalı paylaşımınız teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz Yeni Bilge bu konuda çok iyi :) Devamı gelecek bu tarz bilgilendirici yazıların

   Sil
 10. çok faydalı bilgiler yazmışsınız emeğinize sağlık yeni bi blogger olarak uygulamaya çalışacağım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uygularsan gerçekten çok faydasını görürsün. Ben de blog yeni bilgeden öğreniyorum çok tecrübeli bu konuda :)

   Sil
 11. Çok faydalı bilgiler vermişsiniz .Blog yazarken bunlara pek dikkat etmiyordum, teşekkürler, sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim ben de çok beğenerek ekledim onu :) Blog Yeni Bilge blogger seo ve bilgisayar konusunda çok usta sağolsun bizlere güzel bilgiler aktarıyor :)

   Sil
 12. Çok faydalı bilgiler paylaşmıssınız. Bir bayanın böyle SEO hakkında bilgisi gerçekten heyacan verici. Sakın sözüm yanlış anlaşılmasın bayanları küçümsemek değil niyetim. Sadece web tasarım bilgileriyle ilgilenen bayan görmemiştim o yüzden söyledim. Başarılar dilerim. Saygılar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı olabildiysek ne mutlu yalnız bu bilgiler bana değil sitemin tasarımcısı ve diğer yöneticisi Blog Yeni Bilge'ye ait :) Ben anlamıyorum pek bu konulardan maalesef ama ilgi duyuyorum öğrenmek için çabalıyorum :)

   Sil
 13. Özellikle benim gibi acemi bloggerlar için çok ama çok faydalı bir yazı olmuş. ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı olsun blogunuz :) faydalı olabildiysek ne mutlu :))))))

   Sil

Yorumlarınız beni çok mutlu edecek :)
Cevapları takip etmek için lütfen Beni bilgilendir kutucuğunu işaretleyin.

Responsive Blogger Tema Tasarım :SosyalMedyaKafe.Com
Kızsal Şeyler Copyright © 2016 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.